Kalendarium

2009-08-22

Widowisko multimedialne - Wojciechowi Korfantemu „Rapsod Śląski

Józef Skrzek, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. St. Hadyny

22 sierpnia 2009, o godzinie 21:00, na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się widowisko multimedialne „Wojciechowi Korfantemu „Rapsod Śląski".

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim odbiorców młodych, dla których postać Wojciecha Korfantego jest jedynie hasłem historycznym. Zamierzeniem artystycznym jest nowoczesne przekazanie wiedzy o sylwetce Wojciecha Korfantego i jej znaczeniu dla dzisiejszego pokolenia.

Widowisko rozpoczyna się od śmiałego wyjścia powstańców ku Polsce, aż po finałowy akt związania z Europą - oznajmiany motywami Beethovenowskiej „Ody do radości".

Wszystko będzie rozgrywało się w żywej przestrzeni miasta - rozpostarte pomiędzy pomnikiem Korfantego, bryłą Gmachu sejmu Śląskiego a przestrzeniami Centrum Kultury, budynków Filologii oraz Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Multimedialne kompozycje fotografii, filmów archiwalnych, efektów świetlnych i laserowych, stanowić będą dopełnienie aktywnej warstwy muzycznej, tworzonej przez Józefa Skrzeka i Zespół „Śląsk".

„Rapsod Śląski" stanie się wydarzeniem unikatowym i nadzwyczajnym, niosącym niezwykły ładunek aktualności medialnej, a zarazem silnie osadzonym w tradycji regionalnej, jej wizualnym odwzorowaniu i klimacie.

Wydarzenie będzie zarejestrowane telewizyjnie - w zamierzeniach producenta przeznaczone do emisji i przygotowane jako element promocji Województwa Śląskiego. 

Patronem Honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski. Producentem widowiska jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".

Kierownictwo muzyczne sprawuje Józef Skrzek. Reżyserią zajmą się Grzegorz Kupiec i Hanna Niemiec.

Bezpośrednią transmisję widowiska obejrzeć będzie można w telewizji TVP 3 Katowice oraz na stronie internetowej www.korfanty2009.pl


KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: kultura@silesia-region.pl

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.