Aktualności

Zdjęcie
BP Tomasz Żak

Babcia i dziadek opowiedzieli o Korfantym

Dziś w Polskim Radiu Katowice rozstrzygnięto konkurs, w którym zadaniem młodych ludzi było nagranie wspomnień o Wojciechu Korfantym.

Licealiści docierali do tych, którzy byli świadkami historii Górnego Śląska. Rozmówcami młodzieży byli między innymi potomkowie Konstantego Wolnego i Czesława Rymera, ale także osoby, którym o wielkim Ślązaku opowiedzieli jego podwładni.

Na podium stanęli Patryk Mataniak, Marcin Sikora i Aleksandra Swoboda.
Historia ojca Henryka Cebulskiego, nagrana przez laureata pierwszego miejsca, przez długie lata zapisana była tylko w jego pamięci. “Teraz słowa ojca zostały zarejestrowane już na zawsze” — stwierdził Henryk Cebulski.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego, profesor Wiesław Banyś, pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. „Tu nikt nie jest przegranym - wszyscy jesteście wygrywającymi” – podkreślił rektor, który był przewodniczącym konkursowego jury.

W uroczystości uczestniczył marszałek Bogusław Śmigielski. „Trwający od września 2009 konkurs Radia Katowice wpisuje się w obchody Roku Wojciecha Korfantego w Województwie Śląskim. Cenne jest to, że przybliżył on w niekonwencjonalny sposób postać tego wybitnego Polaka i Ślązaka młodemu pokoleniu mieszkańców regionu” – powiedział marszałek, gratulując laureatom konkursu.

Konkurs „Opowiedz mi o Korfantym” pod honorowym patronatem wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek organizowało Śląskie Kuratorium Oświaty i Polskie Radio Katowice. W jury konkursu zasiedli: prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ, senator Bronisław Korfanty, Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty oraz red. Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Radia Katowice.

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Tematy aktualności: wszystkie


KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: kultura@silesia-region.pl

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.